Drukowanie 3D to naprawdę świetna zabawa, a także sposób na ciekawy biznes. Warto jednak mieć świadomość, że tworzenie w ten sposób różnorodnych modeli to proces, który może zajmować całkiem sporo czasu. W trakcie wydruku (który czasami trwa nawet do kilkudziesięciu godzin) może dojść do zatkania dyszy ze względu na dobór nieodpowiedniego filamentu. W takich przypadkach nie dość, że cały wydruk do niczego się nie nadaje, to jeszcze wymagana będzie wymiana dyszy w drukarce 3D. Jak zapobiegać takim wypadkom? Przede wszystkim trzeba dbać o posiadany przez siebie sprzęt i gdy zauważy się, że stał się on zbytnio zużyty, przeprowadzić wymianę dyszy zanim jeszcze któryś z wydruków zostanie zniszczony. Tylko jak tego dokonać? W jaki sposób wymienić dyszę w drukarce 3D?
Jak się przygotować do wymiany dyszy w drukarce 3D?
Zanim przejdzie się do wymiany dyszy w drukarce 3D, trzeba się do tego procesu przygotować, aby w jego trakcie nic się nie stało. Warto już na samym początku wiedzieć, że naprawy serwisowe wymagają tego, aby dysza drukarki 3D została podgrzana – dotykanie jej gołymi rękoma nie jest więc wskazane. Dlatego zanim zrobi się cokolwiek innego, należy założyć rękawiczki w celach ochronnych. Oprócz rękawiczek nie należy zapominać także o wszelkiego rodzaju zasadach BHP – i co równie ważne, trzeba zachowywać się zdroworozsądkowo. Dzięki temu cały proces wymiany dyszy w drukarce 3D będzie bezpieczniejszy. Jak zatem można przygotować się do tego procesu? Najpierw trzeba przygotować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy – nową dyszę, klucz płaski z zestawu eksploatacyjnego a także kombinerki, dzięki którym można chwycić bloczek grzewczy.
Co należy zrobić potem? Następnym elementem przygotowania do wymiany dyszy, jest podgrzanie jej do temperatury odpowiedniej temu, jaką miała przy ostatnim używaniu. Po tym należy wyjąć filamenty do drukarek z głowicy, w której się znajdują po czym należy zdjąć również osłonę bloczka grzewczego, która wykonana jest z silikonu.
Dlaczego trzeba wymieniać dyszę w drukarce 3D?
Jest kilka powodów, przez które należy wymieniać dyszę w drukarce 3D regularnie. Oczywiście jednym z nich jest błąd w druku, który powoduje zapychanie się dyszy, która przez to staje się bezużyteczna. Również złe filamenty użyte do danego wydruku mogą kosztować funkcjonalność dyszy, która zamocowana jest w drukarce. Jednak chyba najważniejszym powodem, dla którego trzeba wymieniać dyszę jest fakt, że dysza po prostu sama z siebie się zużywa. Długie eksploatowanie jej sprawia po prostu, że po jakimś czasie traci ona swoje właściwości i nie nadaje się już do dalszego użytku. Ponadto dyszę wymienia się także wtedy, gdy potrzebna jest modyfikacja parametrów czy właściwości wydruku.
Jak wygląda procedura wymiany dyszy w drukarce 3D?
Proces wymiany dyszy w drukarce 3D nie jest zbytnio skomplikowany, jednak trzeba wykonywać go uważnie. Na samym początku, jeżeli nie jesteśmy jeszcze przygotowani – potrzebujemy założyć rękawiczki i położyć na stole podkładkę, której zadaniem będzie chronić stół przed zabrudzeniami. Na tym etapie ze środka mogą wypływać resztki filamentów do drukarek 3D. Gdy już się tego dokona, można przystąpić do odkręcania dyszy. Na tym etapie można wspomóc się przygotowanymi wcześniej płaskimi kombinerkami, za pomocą których możemy przytrzymać blok grzejny. Warto pamiętać o tym, aby w trakcie odkręcania dyszy nie używać zbyt dużej ilości siły, ponieważ w ten sposób można ją uszkodzić.
Kolejnym krokiem jest zamocowanie nowej dyszy w kluczu eksploatacyjnym. Warto pamiętać, że dyszę wkręca się do momentu, w którym można poczuć, że stawia ona lekki opór przed dalszym wkręcaniem. Ważne jest to, aby pamiętać o tym, że nie wkręca się dyszy na siłę – ze względu na możliwość jej uszkodzenia. Dodatkowo warto pamiętać, że prawidłowo wkręcona dysza styka się swoim czołem gwintu z czołem gwintu rurki ekstrudera. Tylko wtedy ma się pewność, że cała konstrukcja jest szczelna i podczas druku nie dojdzie do wycieku filamentu. Gdy już się tego dokona i wszystko będzie odpowiednio zamocowane, to warto zrobić test, aby przekonać się czy wszystko poszło dobrze. Wystarczy tylko zainstalować na drukarce filament 3D i sprawdzić czy dobrze płynie pamiętając o tym, że różne rodzaje, zachowują się inaczej. Na sam koniec procesu wymiany dyszy wystarczy tylko z powrotem sprawić, aby stół pod drukarką był odpowiednio wyprofilowany. Poziomowanie stołu można zrobić na wiele, różnych sposobów – z wykorzystaniem poziomicy, kartki papieru bądź szczelinomierza.