PET-G to jeden z najpopularniejszych filamentów stosowanych w drukarkach 3D. Jest on również jednym z najbardziej kojarzonych materiałów przez osoby, które nie zajmują się drukiem trójwymiarowym. Wszystko przez swoje zastosowania. Jedną z najpopularniejszych rzeczy wykonywanych właśnie z tego filamentu są butelki na wodę oraz pojemniki na żywność. Literka G, która znajduje się w nazwie tego filamentu oznacza glikol, który dodawany jest podczas produkcji. Dzięki glikolowi materiał jest bardziej przejrzysty i mniej kruchy. Nadaje się także lepiej do drukowania.
Jakie są właściwości filamentu PET-G?
Pod względem właściwości, można powiedzieć, że PET-G jest czymś pomiędzy filamentem PLA i ABS. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jego druk jest bardzo prosty, ale jednocześnie jego wytrzymałość także jest na całkiem wysokim poziomie. Temperatura mięknięcia tego filamentu znajduje się na poziomie 80-85 stopni Celsjusza, dzięki czemu materiał ten nadaje się do pracy w nieco podwyższonych temperaturach. Oprócz tego, warto również mieć świadomość, że PET-G jest znacznie elastyczniejszym materiałem od PLA, dzięki czemu nie pęka podczas zginania. Ponadto, wydruki z filamentu PET-G cechują się niewielkim skurczem termicznym, dzięki czemu mogą być od razu ochładzane. Oprócz tego nie należy zapominać o tym, że materiał PET-G jest transparentny a także może być poddany recyklingowi.
Zastosowanie materiału PET-G?
PET-G to filament 3D, który ma najszersze zastosowanie ze wszystkich. Doskonale sprawdza się w naprawdę wielu branżach, także spożywczej. Przy pomocy PET-G produkowane są butelki na wodę oraz plastikowe opakowania na żywność. Ale to nie wszystko. Za jego pomocą produkowane są również narzędzia i części przemysłowe a także części, które muszą mieć dobrą odporność na uszkodzenia chemiczne. Oprócz tego przy pomocy PET-G tworzone są części mechaniczne oraz mechanizmy, które muszą wykazywać się funkcjonalnością. Także testy zderzeniowe oraz prototypy różnych opakowań robione są właśnie za pomocą filamentu PET-G.
Jak drukować z filamentu PET-G?
Przede wszystkim temperaturę dyszy należy ustawić na poziomie od 200 do 250 stopni Celsjusza. Jest to spowodowane tym, że topi się on w nieco wyższych temperaturach niż filament PLA. Warto jednak na samym początku ustawić niższą temperaturę i dopiero w razie potrzeby ją zwiększyć. Temperatura stołu powinna być natomiast ustawiona na poziomie 55-60 stopni Celsjusza. Nie potrzeba więcej, ponieważ ten materiał nie ma tendencji do podwijania się ze względu na niską temperaturę. Wręcz przeciwnie, bardzo dobrze przylega do stołu. A w jaki sposób ustawić chłodzenie? W przypadku filamentu do drukarek PET-G wystarczy, aby chłodzenie było ustawione na połowę swoich możliwości. Wydruki z tego filamentu do drukarek 3D należy przechowywać w pomieszczeniu suchym, w którym panuje pokojowa temperatura.
PET a PET-G – różnice
PET oraz PET-G, chociaż z nazwy brzmią podobnie a ich podstawą jest ten sam materiał, to mimo wszystko te dwa filamenty bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim różnią się one właściwościami. PET jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji butelek napojów bezalkoholowych a także włókien syntetycznych. Z kolei PET-G jest produktem bardziej odpornym na uderzenia ze względu na zwiększoną elastyczność. Niestety przez to filament ten jest słabiej odporny na temperaturę oraz na promieniowanie UV. Warto jednak wiedzieć, że oba te filamenty są przezroczyste, ale można je z łatwością pokolorować. Nie należy również zapomnieć, że w druku są równie proste, dzięki czemu nie trzeba się stresować ewentualnymi niedogodnościami.
O czym należy pamiętać drukując z materiału PET-G?
Oczywiście to, że dany filament 3D jest prosty w druku, nie oznacza tego, że problemy się nie zdarzają. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby temperatura wydruku była odpowiednia – jeżeli będzie zbyt duża, to na wydruku mogą pojawić się charakterystyczne, białe bąbelki. Z kolei zbyt mała temperatura może doprowadzić do zmniejszenia się wytrzymałości wydruku. Jeżeli chodzi o kontakt wydruku z żywnością, to filament musi być odpowiednio wytworzony, mieć odpowiednią ilość glikolu, a także sam proces wydruku również musi być odpowiedni. Oprócz tego, warto mieć również świadomość, że filament ten ma też tendencję do nitkowania, które spowodowane jest złą temperaturą i złymi ustawieniami parametrów retrakcji.