Filamenty ABS – czy są najtrudniejsze
Można znaleźć najróżniejsze filamenty do drukarek 3D. Jednym z takich filamentów jest ABS. Jest to jeden z najpopularniejszych filamentów dostępnych na rynku – zaraz obok PET-G czy PLA. Wiele osób uważa, że ten rodzaj filamentu jest najtrudniejszy w użyciu, ze względu na to, że potrzebuje bardzo specyficznych warunków, które muszą być spełnione podczas wydruku. Czy jednak nazywanie tego filamentu najtrudniejszym w korzystaniu jest stwierdzeniem autentycznym? Warto wspomnieć bowiem, że istnieją ludzie, którzy preferują pracę właśnie na filamencie ABS. Jest to spowodowane tym, że wydruki wykonane na tym filamencie są naprawdę wysokiej jakości.
Jakim materiałem jest ABS?
ABS to skrócona nazwa Akrylonitryl/Butadien/Styren. Ten materiał jest wyjątkowy, przede wszystkim dlatego, że jest dość szeroko stosowany. Jednym z najpopularniejszych produktów wykonywanych za pomocą filamentu ABS są znane i przez większość ludzi uwielbiane klocki LEGO. Filamenty ABS cechują się naprawdę sporą ilością zalet i z pewnością właśnie to jest powodem ich ogromnego sukcesu. Przede wszystkim są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – także na uderzenia. Warto wspomnieć, że produkty wykonane z ABS są wytrzymałe również na wysokie temperatury, a także charakteryzują się całkiem sporą sztywnością. Filament 3D ten ma także całkiem dobrą odporność na uszkodzenia chemiczne, jednak trzeba mieć świadomość, że jest rozpuszczalny w acetonie.
Oczywiście materiał ABS nie jest idealny i ma sporo wad. Pierwszym mankamentem filamentu ABS jest jego podatność na skurcz termiczny. Oprócz tego, wiele osób jako wadę wymienia również nieprzyjemny zapach, który jest trudny do zniesienia. Warto również wiedzieć, że w trakcie wydruku filament ABS wydziela dużo nanocząsteczek, które są toksyczne dla człowieka. Nie można również zapomnieć o tym, że materiał ten jest słabo odporny na zmienne czynniki atmosferyczne. Zbyt długie trzymanie go w takich warunkach może spowodować, że jego wytrzymałość mechaniczna zmniejszy się.
Jakie właściwości ma filament ABS?
Wszystko zależy oczywiście od producenta filamentów, jednak warto mieć świadomość, że właściwości każdego rodzaju są do siebie zbliżone. Siła tego filamentu jest wysoka tak samo, jak jego trwałość. Jedynie elastyczność jest na poziomie średnim. Temperatura druku nie powinna być niższa niż 210 stopni Celsjusza i nie powinna przekraczać 250 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o temperaturę platformy roboczej, to powinna znajdować się ona na poziomie od 80 do 110 stopni Celsjusza. Jak już zostało wspomniane, materiał ABS jest bardzo podatny na skurcz termiczny. Ponadto może być rozpuszczalny w takich chemikaliach, jak aceton czy ketony. Ponadto warto również wiedzieć, że jest to materiał średnio trudny w użyciu, ale nie nadaje się do użycia dla żywności.
Jakie są zastosowania filamentu ABS?
Dzięki ogromnej wytrzymałości mechanicznej, filamenty do drukarek 3D ABS doskonale nadaje się do produkcji części maszyn, które wykonywałyby pracę cykliczną. Elementy zrobione z filamentu ABS są odporne na wysokie temperatury dochodzące do 70-80 stopni Celsjusza. Ponadto, jak już zostało wspomniane z materiału ABS są zrobione najpopularniejsze klocki na świecie – LEGo. Warto także mieć świadomość, że ze względu na rozpuszczalność w acetonie, z filamentu ABS korzystają w swoich pracach również artyści.
Jak drukować za pomocą ABS?
Zanim zabierzesz się za drukowanie za pomocą filamentu ABS, warto wiedzieć, jak to zrobić poprawnie. Przede wszystkim dysza powinna być rozgrzana do odpowiedniej temperatury od 210 do 250 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, aby nie przekraczać tych wartości. Nagrzać należy również stół pod drukarką do poziomu 80-110 stopni Celsjusza – zapobiegnie to powstawaniu skurczu termicznego. Trzeba pamiętać również o tym, że materiał ABS najlepiej sprawdzi się w drukarce 3D, która posiada podgrzewaną komorę, której temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia. Jeżeli chodzi o adhezję, to należy zapomnieć o sprayach, które nie działają w wyższych temperaturach. W tym celu należy wybrać inne preparaty, przeznaczone do używania w wyższych temperaturach.
Jakie elementy druku ABS mogą nie pójść po twojej myśli?
Jest kilka elementów, które podczas wydruku filamentem ABS mogą pójść nie po twojej myśli. Przede wszystkim produkt, który drukujesz może się podwinąć i oderwać od stołu – aby temu zapobiec musisz pamiętać o tym, aby podgrzać temperaturę stołu. Oprócz tego, twój wydruk może pęknąć. Może się tak stać, jeżeli wydruk się przechłodzi. Trzeba zatem pamiętać o tym, aby nie włączać chłodzenia w drukarce. Z drugiej strony wydruk może wyjść nadtopiony lub przypalony (szczególnie na krawędziach) – wtedy należy zmniejszyć temperaturę. Jak więc widać, trzeba mieć wiele rzeczy na uwadze, aby cały wydruk mógł wyjść odpowiednio dobrze.