FB +48 22 390 91 62 biuro@3DActive.pl
Opcje przeglądania
Kategorie
Producent
Dostępność
Wysyłka w
Cena
  • od
    do
Nowość

Filamenty do drukarki 3D PLA

Drukarki 3D cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony przedsiębiorców i producentów różnego rodzaju akcesoriów i elementów montażowych, jak i hobbystów dla których tworzenie modeli trójwymiarowych stało się szansą na rozwój w zupełnie nowym kierunku. Niskobudżetowe drukarki wykorzystują dziś przede wszystkim tanią, choć w dalszym ciągu niezawodną technologię FDM, której podstawę stanowią różnego rodzaju filamenty – zwoje cienko zrolowanego plastiku, który pod wpływem temperatury generowanej przez drukarkę topi się na przeznaczonym do tego stole, układając się warstwowo i stapiając ze sobą, tworząc w ten sposób określone kształty i figury. Wśród najpopularniejszych wariantów filamentów do drukarek 3D należy wymienić przede wszystkim ABS i PLA, przy czym to te drugie cieszą się lepszą opinią wśród użytkowników. Czym właściwie są i w jaki sposób ułatwiają pracę z modelami trójwymiarowymi?

Filament PLA – tanie drukowanie 3D

Zależnie od wybranego rodzaju filamentu, praca przy druku 3D może okazać się mniej lub bardziej wymagająca i skomplikowana. Spośród wszystkich dostępnych wariantów plastików przeznaczonych do stosowania z drukarkami 3D to właśnie filament PLA cieszy się znacznie większą popularnością, oferując nie tylko możliwość pracy w niższych temperaturach i brak konieczności podgrzewania stołu, na którym wykonywany jest druk, ale też znacznie bogatszą paletę kolorów i mniejszą toksyczność dla środowiska.

PLA, czyli polilaktyd to polimer wytwarzany z surowców naturalnych takich jak mączka kukurydziana, używany powszechnie w branży biomedycznej do produkcji implantów dentystycznych i nici chirurgicznych. Jego plastyczność i niskie wymagania odnośnie warunków pracy doceniono jednak także w druku 3D, gdzie filamenty PLA znacząco ułatwiają pracę z modelami trójwymiarowymi. PLA nie kurczy się w trakcie wydruku, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów podczas topienia się i nie wymaga specjalnie podgrzewanego stołu roboczego do uzyskania pożądanej przyczepności materiału do podstawy. Filament PLA oferuje nieco mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne niż jego droższe odpowiedniki, jednak przy umiejętnej pracy z materiałem nie stwarza drukarce większych problemów i pozwala z łatwością osiągnąć zamierzone efekty końcowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl